Novosti

Što na tržište rada donosi Laser-Like Hiring?

  • ANA BAKETA, TALENT ACQUISITION SPECIALIST
  • 30. srpnja 2024.
  • 7 min čitanja

Nedavno smo pisali o trendu na tržištu rada pod nazivom The Great Unbossing, a u posljednjih se mjesec dana na američkom tržištu spominju neki novi trendovi. Upućuju na značajne promjene koje utječu na rukovodeće pozicije, a osobito na radnike višeg obrazovanja i stručnih kvalifikacija (eng. white collar radnike). Međutim, za razliku od The Great Unbossinga, ove promjene osim na rukovoditelje utječu i na mlade koji tek ulaze na tržište rada. Donosimo pregled najnovijih pojava i trendova koji bi mogli oblikovati potragu za poslom i u Europi i u Hrvatskoj.

Poslodavci imaju sve strože kriterije zapošljavanja

Korn Ferry, vodeća američka konzultantska kuća u području organizacijskog upravljanja, nedavno je primijetila zanimljiv paradoks. Naime, HR stručnjaci su uočili veliki broj otvorenih radnih mjesta, ali istovremeno i značajne izazove koji su pred onima koji traže posao, a posebno pred onima koji su u potrazi za white collar pozicijama.

Čini se da poslodavci postaju sve precizniji i zahtjevniji u svojim kriterijima zapošljavanja i traže kandidate koji savršeno odgovaraju njihovim specifikacijama. Cilj ovog laserski preciznog zapošljavanja (Laser Like Hiring) je pronalazak idealnog kandidata. Međutim, takvo zapošljavanje često rezultira dugim regrutacijskim procesima i nepopunjenim radnim mjestima.

Unatoč prividnom obilju prilika, zaposlenici su frustrirani zbog strogih zahtjeva i teškoća u pronalaženju novog radnog mjesta. Podaci o zapošljavanju u SAD-u prikazuju visoke brojke otvorenih radnih mjesta, no stvarnost pokazuje uvjete slične recesiji za mnoge koji traže posao. Ova paradoksalna razlika dovodi do obostrane  frustracije – i kod poslodavaca i kod osoba koje su u potrazi za poslom.

U Europskoj su uniji najtraženije blue collar pozicije

Na europskom i hrvatskom tržištu rada se za sada još ne spominju ovi trendovi, no mogu se primijetiti neke naznake sličnog stanja kao na američkom tržištu. Prema Eurostatovim podacima za područje Europske Unije, najtraženija zanimanja u online oglasima za posao u 2023. su radnici u proizvodnji, prodavači i logistički radnici. Ovo pokazuje da na području Europske Unije veliki udio novootvorenih radnih mjesta čine blue collar pozicije – a to može stvoriti sličnu iluziju kao na američkom tržištu.

Naime, čini se kao da postoji velik broj otvorenih radnih mjesta i prilika za zaposlenje, što potom može dovesti do nezadovoljstva zbog dugotrajnog i mukotrpnog procesa pronalaska posla. Stoga se organizacije i zaposlenici sve više oslanjaju na HR usluge kao što su Market Mapping i Salary Research koje im omogućuju detaljan uvid u tržište rada i stanje u specifičnoj industriji. Ove usluge pomažu tvrtkama i pojedincima da se uspješnije pozicioniraju i prilagode svoja očekivanja i budžete za pojedina radna mjesta.

Imaju li mladi dovoljno poslovnih prilika?

Još jedan izazov na američkom tržištu rada je i White-Collar Job Rut. Wall Street Journal piše o ovom fenomenu s kojim se suočavaju fakultetski obrazovani radnici, a posebno oni mladi koji tek ulaze na tržite.

Naime, tvrtke sve manje otvaraju nove stručne, visoke i rukovodeće pozicije. Umjesto toga pojačano koriste automatizaciju i usmjeravaju se na operativne i uslužne uloge. Otvaraju komercijalne pozicije koje se odnose na kontakt s kupcima i klijentima i tako izravno pridonose operativnoj učinkovitosti i korisničkom iskustvu.

Povrh toga, The Great Unbossing i nedavna masovna otpuštanja u brojnim industrijama, osobito IT sektoru, rezultirali su povećanjem broja stručnjaka na tržištu. Sve se češće događa da upravo ti stručnjaci popunjavaju pozicije koje su ranije bile dostupne mladima s manje radnog iskustva. Stoga ne iznenađuje da ovi trendovi posebno pogađaju visokoobrazovane mlade koji tek trebaju pronaći prvi posao.

Mladi već kao studenti mogu utjecati na smjer svoje karijere

Unatoč prilikama koje se za mlade otvaraju na tržištu rada, novi su trendovi donijeli i drugačije izazove koji otežavaju (prvo) zapošljavanje. Još uvijek postoje pripravničke pozicije (eng.entry level), ali konkurencija je intenzivnija nego ikad.

Na sve snažniju konkurenciju i preciznost u kriterijima koje navode poslodavci, mladi stručnjaci mogu odgovoriti kontinuiranim usavršavanjem i prilagođavanjem promjenama. Trebaju aktivno planirati svoju karijeru i razvijati upravo one vještine koje su najtraženije. U tome im može pomoći Karijerni katapult, inovativni program karijernog razvoja koji studentima omogućuje bolje razumijevanje vlastitih potencijala i potreba tržišta rada. Na taj ih način priprema za budućnost i pomaže da uspješno započnu svoju profesionalnu karijeru.

Sposobnost prilagodbe je ključna za karijerni napredak

Tržište koje karakteriziraju Laser Like Hiring, White-Collar Job Rut i The Great Unbossing od radnika očekuje brzu prilagodbu novim uvjetima. Kako bi ostali konkurentni u takvom dinamičnom okruženju, zaposlenici trebaju biti fleksibilni i kontinuirano ulagati u profesionalno usavršavanje. To će najbolje učiniti ako uzmu u obzir trenutne potrebe tržišta i pristupe im proaktivno. U tom se procesu ne trebaju bojati promjena i karijernih zaokreta.

Još se jedna metoda pokazala korisnom za prilagodbu na nove poslovne zahtjeve, a najčešće ju koriste menadžeri i zaposlenici na rukovodećim pozicijama. Riječ je o job craftingu koji podrazumijeva da menadžeri radne zadatke mijenjaju i prilagođavaju vlastitim vještinama, interesima i profesionalnim ciljevima. Prema istraživanjima se ovaj trend pokazao učinkovitim u povećanju angažiranosti i motivacije zaposlenika. 

Osim što je važno kontinuirano usavršavati vještine u svom trenutnom području, zaposlenici bi trebali razmotriti mogućnost promjene karijere (career switch) kako bi iskoristili nove prilike i prilagodili se zahtjevima tržišta. To je posebno važno u kompetitivnim područjima, poput tehničkog savjetovanja i inženjeringa, koja podrazumijevaju čestu potragu za specifičnim talentima.

U tako dinamičnom tržištu rada je važno da zaposlenici izgrade otpornost na stres koji uzrokuju neizvjesnost te različiti poslovni i privatni izazovi. Stoga tvrtke koje brinu o mentalnom zdravlju zaposlenika podižu svijest o posljedicama stresa i burnouta, potiču razgovor o well-being temama i educiraju zaposlenike putem programa kao što je Future Resilience. Kroz edukaciju i psihološku podršku, program zaposlenicima pomaže nositi se s nepredvidivim situacijama.

Unatoč svim izazovima, fleksibilno i prilagodljivo tržište rada može potaknuti profesionalni razvoj i zadovoljstvo poslodavaca i zaposlenika. U tome veliku ulogu imaju HR konzultanti koji znaju kako iskoristiti sve trendove i pomoći organizacijama u navigaciji kroz promjene na tržištu rada. Executive Search Recruitment tvrtkama predstavlja trendove na tržištu rada i trenutne uvjete zapošljavanja visokokvalificiranih stručnjaka na rukovodeće pozicije. Pri tome ih savjetuje o najboljim pristupima i strategijama selekcije kandidata. Na temelju njih poslodavci mogu donijeti informirane odluke i osigurati da baš njihove organizacije privuku i zadrže vrhunske talente.

Ako želite spremni dočekati sve nove izazove na tržištu rada, zaposliti izvrsne profesionalce i osigurati razvoj organizacije prema većoj konkurentnosti i profitabilnosti, javite nam se!

 

Novosti

Najnovije vijesti iz HR svijeta

Novosti

Kako coaching pristup pomaže u leadershipu?

  • 18. prosinca 2024.
  • 6 min čitanja

Novosti

Kako bihevioralno testiranje može pomoći u izboru ili promjeni karijere?

  • 10. prosinca 2024.
  • 6 min čitanja

Prijavite se na SELECTIO newsletter i ostanite na izvoru relevantnih vijesti iz HR svijeta!

Prijavite se