Novosti

Kako bihevioralno testiranje može pomoći u izboru ili promjeni karijere?

  • Jelena Majcen, Senior Assessment Project Manager
  • 10. prosinca 2024.
  • 6 min čitanja

Iako neki vrlo rano imaju jasnu sliku o tome što žele biti i čime se žele profesionalno baviti, većina tu odluku donosi postepeno, često istražujući različite opcije i postavljajući si niz pitanja o tome koja je njihova strast, u kojem smjeru se žele obrazovati i što bi željeli raditi. Odabir karijere može biti veliki izazov za srednjoškolce i studente koji biraju svoju nišu, ali i za sve koji razmišljaju o promjeni karijere.

Izvori podrške u tom trenutku mogu biti različiti, a informacije se traže od prijatelja, obitelji ili samostalnim istraživanjem. Ponekad to bude dovoljno da osoba spozna čime bi se htjela baviti. Ipak, u određenim je situacijama korisno dublje i sistematičnije istražiti u kojim područjima pojedinac može ostvariti svoj puni potencijal.

Što je zapravo karijerno savjetovanje?

Istraživanje o vlastitim interesima se može poduprijeti i karijernim savjetovanjem. Riječ je o sveobuhvatnom procesu koji na strukturirani način pomaže osobi da identificira i primjeni korake potrebne za ostvarenje svojih karijernih ciljeva. Karijerno savjetovanje uključuje i određene aspekte osobnog razvoja koji omogućuju pojedincu da bolje upozna sebe. Tako se osnažuju poticajna uvjerenja, prepoznavanje osobne vizije i misije te njihovo fokusirano praćenje.

Iako postoje određena preklapanja, karijerno savjetovanje se razlikuje od coachinga i psihoterapije u načinu svoje primjene, dubini, svrsi i fokusu. Karijerno savjetovanje je vremenski definirano, a iako zahvaća emotivne aspekte, nije dubinsko kao psihoterapija. 

Proces karijernog savjetovanja najčešće uključuje savjetodavne intervjue, primjenu psihologijskih testova i upitnika za procjenu i samoprocjenu i treninge za razvoj karijere, a rezultira definiranjem karijernog plana.

Koje su ključne vrijednost psihologijskog i bihevioralnog testiranja u karijernom savjetovanju?

Jedan od važnih elemenata karijernog savjetovanja je psihologijsko i bihevioralno testiranje. Ono omogućuje da se na znanstveno utemeljeni način prikupe relevantne informacije o pojedincu te da ih se sagleda u kontekstu potencijalnih karijernih smjerova.

U sklopu karijernog savjetovanja najčešće se primjenjuje klasično psihologijsko testiranje koje uključuje testove kognitivnih sposobnosti, upitnik ličnosti te upitnik radnih vrijednosti. Ono ukazuje na karakteristike koje su kod pojedinca relativno stabilne kroz vrijeme. Bihevioralni upitnici su usmjereni na mjerenje ponašanja, odnosno, pokazuju stupanj razvijenosti određenih kompetencija te preferencije koje pojedinac ima.

Kognitivne sposobnosti, ličnost i radne vrijednosti su svojevrsni temelj, no kompetencije i preferencije su dodatak koji pruža mogućnost jasnijeg specificiranja područja u kojem osoba može maksimizirati svoj potencijal te se osjećati ugodno i motivirajuće.

Kako Belbin upitnik može pomoći u biranju ili promjeni karijere i osobnom razvoju?

Upitnik koji je na temelju sustavnog znanstvenog istraživanja formirao dr. Meredith Belbin sa svojim suradnicima, može biti koristan za niz različitih potreba timova, ali i pojedinaca. Osim što pomaže u izgradnji efikasnih timova, Belbin model timskih uloga ® može biti i dio bihevioralnog testiranja u karijernom savjetovanju. 

Belbin Get Set je verzija Belbin upitnika prilagođena studentima. Rezultati ukazuju na jake strane i talente, pomažući tako studentima da shvate koja ponašanja i okoline najviše preferiraju. Sugestije mogu iskoristiti i kako bi se pripremili za traženje posla, predstavili potencijalnim poslodavcima i uspješno se snašli u radnoj okolini. Ipak, važno je istaknuti da Belbin GetSet ne ukazuje na specifičan karijernih put već pruža podršku da se on lakše definira.

Iako se može provoditi i na fakultetima, Belbin upitnik može biti koristan i onima koji imaju posao, ali razmišljaju o manjoj ili većoj promjeni u karijeri. Belbin metodologija kombinira samopercepciju s percepcijama drugih i tako pruža sveobuhvatniji uvid u ponašanje pojedinca.

Rezultati ovog Belbin profila pokazuju da od 9 Belbin timskih uloga, osoba ima najizraženije rezultate na ulogama Shaper, Resource Investigator i Implementor, dok su najmanje izraženi rezultati u ulogama Completer Finisher i Monitor Evaluator: 

Prema tome, osoba će vjerojatno svoj potencijal najlakše postići u okruženjima koja su vrlo dinamična, poslovima koji zahtijevaju brze i učinkovite akcije, preuzimanje rizika i u kojima se cijeni preferencije za networking i prepoznavanje prilika. Vjerojatno će se dobro osjećati u kompetitivnim, stresnijim okruženjima gdje je ostvarivanje ciljeva važno. Također joj dobro leži organizacija i planiranje, pa će timu pružiti strukturu i usmjerenost prema cilju. S druge strane, rezultati ukazuju da osoba nema preferenciju za monotonijim radnim okruženjima te poslovima koji zahtijevaju značajnu usmjerenost na detalje, usavršavanje u jednom uskom području te dugotrajnije promišljanje o smjeru djelovanja. 

Sporije radne okoline ovoj bi osobi mogle izazivati frustraciju, kao i poslovi u kojima rezultati nisu ostvarivi brzo te ponekad nisu ni vidljivi.

Iako na temelju jednog Belbin upitnika nije moguće donijeti zaključak o karijernom putu, Belbin upitnik daje naslutiti u kakvim poslovima bi se pojedinac mogao dobro snalaziti. Na primjer, ova bi osoba mogla ostvariti svoj potencijal u prodajnim ili business development pozicijama, dok joj pozicije u analitici ili kontroli kvalitete najvjerojatnije neće odgovarati.

S obzirom na to da se shvaćanje radnih mjesta mijenja te da se je sve veći fokus na kompetencijama i ponašajnim preferencijama, ovakav pristup omogućuje dobrodošlu širinu. Ne stavlja pojedince u određene, fiksne kategorije, već pruža alate za jasnije razumijevanje vlastitih jakih strana i okoline koje ih mogu podržati.

Što trebate znati ako razmišljate o karijernom savjetovanju?

Važno je znati da je karijerno savjetovanje strukturiran i sveobuhvatan proces koji zahtjeva i osobno ulaganje i posvećenost. U radu sa stručnjakom, kroz savjetodavne razgovore te ispunjavanje upitnika i testova, dobit ćete veću jasnoću o smjeru u kojem se može razvijati vaša karijera.

Cilj ne bi trebao biti sastavljanje popisa pozicija na kojima biste se snašli, već je cilj da spoznate kakav tip posla i radne okoline vama najviše odgovara te kako možete uložiti u sebe, svoje znanje i kompetencije da ispunite svoje karijerne ciljeve.

Ako želite saznati više o procesu karijernog savjetovanja ili vas zanima mogućnost ispunjavanja i interpretacije naših testova i upitnika, javite nam se!

Novosti

Najnovije vijesti iz HR svijeta

Novosti

7 rečenica koje ne biste trebali reći na intervjuu za posao

  • 09. siječnja 2025.
  • 7 min čitanja

Novosti

Kako coaching pristup pomaže u leadershipu?

  • 18. prosinca 2024.
  • 6 min čitanja

Prijavite se na SELECTIO newsletter i ostanite na izvoru relevantnih vijesti iz HR svijeta!

Prijavite se