Sve što kažete na intervjuu za posao oblikuje dojam recruitera o vama i može biti presudno. To potvrđuju recruiteri iz SELECTIO Grupe koji provode intervjue za executive, srednje menadžerske i specijalističke pozicije iz gotovo svih industrija. Jedan od najvažnijih savjeta koji recruiteri imaju za kandidate je – dobra priprema.
Kako bismo vam tu pripremu pojednostavili, popisali smo rečenice koje nikako ne biste trebali reći u intervjuu za posao, ali i savjete uz pomoć kojih svoje odgovore možete prilagoditi kako biste ostavili dojam profesionalnosti, otvorenosti i spremnosti na učenje. Dobro se pripremite i unaprijed razmislite što ćete reći, ali odgovore nikako nemojte učiti na pamet. Važno je da ostanete autentični i dosljedni – a pri tome samouvjereni.
„To već piše u mom životopisu.“
Radije recite da ste baš taj detalj spomenuli u životopisu jer smatrate da je izrazito relevantan za poziciju na koju se prijavljujete. Istaknite zašto i podijelite više informacija o specifičnoj odgovornosti ili rezultatu koji ste postigli.
Zašto? Kada recruiter postavi pitanje o detalju iz vašeg životopisa, najčešće želi dobiti dublji uvid u vještinu, odgovornost ili rezultat koji smatra ključnim za poziciju o kojoj razgovarate. Takvi detalji omogućuju recruiteru da vas bolje predstavi hiring menadžeru i poveže vaše iskustvo i postignuća s konkretnim zahtjevima pozicije. Iskoristite ovo pitanje da pokažete kako je vaše iskustvo izravno povezano s potrebama pozicije i podijelite relevantne informacije koje možda nisu stale u životopis.
„Moji mi nadređeni nikada nisu dali negativnu povratnu informaciju.“
Radije podijelite primjer konstruktivnog feedbacka koji ste dobili. Objasnite kako ste tada reagirali, koje ste korake poduzeli da unaprijedite svoj rad te kako vam je to pomoglo da budete bolji u svom poslu. Ako je vaš trud rezultirao pozitivnim povratnim informacijama koje vam je uputio nadređeni, svakako to istaknite.
Zašto? Nije realno tvrditi da nikada niste dobili nikakav negativan feedback. Svatko u nekom trenutku karijere dobije negativnu povratnu informaciju koja ga je potaknula na poboljšanje. Kada vas pitaju o negativnim povratnim informacijama koje ste dobili, recruiteri zapravo nastoje procijeniti vašu sposobnost prihvaćanja konstruktivne povratne informacije, vaš stav prema njoj te način na koji reagirate i djelujete nakon što je primite.
„Ne mislim da imam ikakve slabosti.“
Radije istaknite da ste kao područje unaprjeđenja prepoznali neku svoju slabost koja nije toliko relevantna za poziciju na koju se prijavljujete. Objasnite koje ste korake poduzeli kako biste ju prevladali i istaknite da primjećujete značajan napredak.
Zašto? Kao što nije realno reći da nikada niste dobili negativan feedback, nije realno ni tvrditi da nemate slabosti – nitko nije savršen. Recruiteri pitanjima o vašim slabostima žele procijeniti vašu samosvijest, sposobnost prepoznavanja područja za unaprjeđenje i spremnost na rad na sebi. Prepoznavanje i priznavanje vlastite slabosti nije nužno negativno, pogotovo ako kroz vaš odgovor pokažete zrelost, inicijativu i posvećenost kontinuiranom razvoju.
„Nisam se slagao s bivšim kolegama ili nadređenima.“
Radije recite nešto poput: „Bivši kolege (ili nadređeni) i ja smo imali različite stilove rada i ponekad su postajale nesuglasice u pristupu izvršavanju radnih zadataka, ali uvijek sam bio otvoren za konstruktivne povratne informacije i nastojao se usmjeriti na zajedničko postizanje ciljeva tima.“
Zašto? Meke vještine poput sposobnosti uspješne suradnje s kolegama, nadređenim i klijentima, danas se sve više cijene kod zaposlenika. Tijekom karijere, svi smo se barem jednom susreli s izazovnim suradnicima, bilo zbog različitih stilova rada ili karaktera, no suradnja je u takvim situacijama često neizbježna. Poslodavcima je važno razumjeti kako pristupate takvim situacijama – pronalazite li kompromis, zadržavate li fokus na ciljevima i kako rješavate potencijalne nesuglasice. Umjesto da naglašavate negativne aspekte neslaganja, iskoristite ovu priliku da pokažete kako ste izazovnu situaciju pretvorili u priliku za učenje, osobni rast i pozitivan doprinos timu.
„Nikada nisam napravio pogrešku na poslu.“
Radije objasnite konkretnu pogrešku koju ste napravili u specifičnoj situaciji. Pojasnite da ste odmah pokušali pronaći rješenje, obavijestili nadređene, a posebno istaknite što ste iz toga naučili. Opišite što ste poduzeli kako biste spriječili ponavljanje iste pogreške.
Zašto? Neizbježno je barem jednom u karijeri pogriješiti. Poslodavci ne traže savršenog zaposlenika koji nikada nije pogriješio, već nekoga tko zna kako reagirati kada se pogreška dogodi i tko je spreman učiti iz svojih grešaka. Recruiteri pitanjem o vašim pogreškama žele saznati kako postupate kad napravite propust, koje korake poduzimate za rješavanje problema te kako osiguravate da se pogreške ne ponove. Iskoristite ovu priliku da pokažete kako ste iz pogrešaka izvukli vrijedne lekcije i kako su vas te situacije oblikovale u boljeg profesionalca.
„Ne znam.“
Umjesto toga recite da u ovom trenutku nemate dovoljno informacija kako biste mogli dati potpuno informirani odgovor, ali da ćete rado sami istražiti i naučiti više o toj temi.
Zašto? Jednostavan odgovor „Ne znam“ može ostaviti dojam nezainteresiranosti, nepripremljenosti ili nedostatka proaktivnosti – čak i ako to nije slučaj. Poslodavci traže kandidate koji su spremni prepoznati trenutačne nedostatke u znanju, ali koji istovremeno pokazuju inicijativu da nauče i istraže ono što ne znaju. Umjesto da odgovor „Ne znam“ zatvori razgovor, iskoristite priliku da pokažete otvorenost, fleksibilnost i želju za kontinuiranim učenjem, što su kvalitete koje poslodavci izrazito cijene.
„Nemam nikakvih pitanja o poziciji ili tvrtki.“
Radije recite nešto poput: „Prije intervjua sam istražio tvrtku i posebno me zanima (specifično pitanje). Također, tijekom intervjua ste spomenuli (specifični detalj koji vas je zaintrigirao tijekom razgovora), pa bih volio saznati više o tome.“
Zašto? Reći da nemate ni jedno pitanje o poziciji ili tvrtki može ostaviti dojam nezainteresiranosti ili nedovoljne pripremljenosti. Postavljanje relevantnih pitanja pokazuje da ste istražili tvrtku, da vas zanima pozicija i da ste angažirani u procesu selekcije. Uz to, razgovor za posao nije samo prilika za poslodavca da procijeni vas, već i za vas da procijenite odgovaraju li pozicija i organizacija vama. Aktivno postavljanje pitanja pomaže vam da donesete informiranu odluku i ostavlja dojam kandidata koji je motiviran, promišljen i ozbiljno pristupa prilici.
Kako biste se što bolje pripremili i razmislili o svim ključnim informacijama koje želite istaknuti, proučite i naš veliki vodič za uspješan intervju za posao. U njemu ćete pronaći savjete o područjima razgovora koja je dobro izbjeći na intervjuu, ali i onima koje možete iskoristiti da biste istaknuli svoje iskustvo i kompetencije, ali i provjerili je li neka tvrtka pravi odabir za vas.